Pavasara ābeļu apstrāde ir galvenais posms cīņā pret lapkoku laputīm un citiem līdzīgiem kaitēkļiem, kas var pilnībā iznīcināt visu ražu.
Svarīgi atcerēties, ka darbus sāk pirms pumpuru uzbriešanas, kad gaisa temperatūra stabili saglabājas virs +5°C.
Vispirms ar stingru suku jānotīra stumbri no vecās mizas, likvidējot ziemojošos kaitēkļus. Tad pagatavo vara sulfāta šķīdumu (100 g uz 10 litriem ūdens) un bagātīgi apsmidzini koku, ieskaitot zarus.
Tas iznīcina sēņu sporas un kāpurus. Apstrādi veic agri no rīta vai vēlu vakarā, izvairoties no tiešiem saules stariem.
“Zaļā konusa” fāzē (kad pumpuri tikai sāk atvērties) uzklājiet Bordo šķidrumu (3%). Tas aizsargā pret moniliozi un rūsu. Tā pagatavošanai 10 litros ūdens, ievērojot drošības pasākumus, izšķīdina 300 g vara sulfāta un 400 g kaļķu. Apstrādi veic bezvēja laikā, ar šķīdumu vienmērīgi pārklājot visas koka daļas.
Nedēļu pirms ziedēšanas lieto insekticīdus. Preparāti uz lambda-cihalotrīna bāzes ir efektīvi pret lapgrauzējiem. Tos atšķaida saskaņā ar norādījumiem un izsmidzina uz vainaga.
Lai pastiprinātu iedarbību, pievienojiet “lipīgu” mājas līdzekli (30 ml šķidro ziepju uz 10 litriem šķīduma), lai līdzekli neizskalotu lietus.
Papildus uz stumbriem uzstāda lamatas. Tās izgatavo no ar insekticīdu piesūcināta audekla vai abpusējas līmlentes. Lai pārtrauktu kaitēkļu vairošanās ciklu, audums jāmaina ik pēc divām nedēļām.
Ap ābelēm ieteicams stādīt augus, kas atbaida kaitēkļus, piemēram, kliņģerītes vai kumelītes. Regulāri uzraugiet koku veselību un nepieciešamības gadījumā veiciet atkārtotu apstrādi.
Šī vienkāršā shēma samazina invāzijas risku par 90 %, saglabājot ražu neskartu un dārza veselīgo stāvokli. Noteikti izmēģiniet šo metodi jau šovasar, lai vasaras beigās un rudens sākumā jau varētu priecāties par lielisko rezultātu.